skip to main content

Staff Directory

Middle School

Administration
Principal
Paul Romanelli  
( Principal)
Mary Ellen Condon
(Secretary)
Vice Principals
Keith Biesma
(Vice Principal)
John Emmons
(Vice Principal)
Tricia Henry
(Secretary)
Coordinator of Special Education
Vincent Russo
(Coordinator)
Raquel Lopez
(Secretary)
Main Office Staff
Jill Rehnback
(Attendance)
PPS
Deans
Jason Zizza
(Dean of Students)
Lynn Dean
(Dean of Students)
Barbara Vahey
(Secretary)
Guidance Counselors
Nilka McDonnell
(6th Grade Guidance Counselor)
Robert Bajit
(7th Grade Guidance Counselor)
Ama Darkeh
(8th Grade Guidance Counselor)
Kathleen Casey
(Secretary)
Nurse's Secretary
Jamie McQuillan
Nurses
Elizabeth McMahon
(PT Nurse)
Devorah Sokol
(Nurse)
Psychologists
Gizelle Conroy
(RS Psychologist)
Jean Schlegel
(Psychologist)
Social Worker
Glenn Gartung
(Social Worker)
Faculty and Staff
Art
Alison Katulka
(Art)
Scott Knyper
(Art)
Laura Swan
(Art)
ESL
Melissa Lyons
(ESL )
Jasmin Osorio
(ESL )
Caroline Espinet
(ESL )
Runnie Myles
(TA)
Irvin Turcios
Elizabeth Wisey
(TA)
Health
Darlene Glasser
Jason Zizza
Lisa Leibowitz
(Health)
Tara Gubelli
Home Economics
Ilyssa Berman
(Home Economics)
Sharon Gamble
(Home and Careers)
Library
Faithe Ferrante
(Library Media)
Patricia Van Loon
(Library)
Julie Brodsky
(Library Clerk)
Music
Doug Renoud
(Music)
Phys. Ed.
John Anfossi
(Physical Education)
Lynn Dean
(Physical Education)
Anthony La Penna
(Physical Education)
Tara Gubelli
(Physical Education)
Reading Dept.
Kaitlin Smith
(Reading)
Lauren Diesu
(Reading)
Stacy Goodwin
(Reading)
Mallory Notholt
(Reading)
Stacey Rice
(Reading)
Special Ed.
Cindy LaPenna
(Special Education)
Dan D'Ottavio
(Special Education)
Christina Dillard
(Special Education)
Jennifer Garrett
(Special Education)
Dayna Obidienzo  
Melissa Pecere
(Special Education)
Speech
Camila Gamboa
(Speech)
Tammy Newman
(Speech)
Technology
Robert Berkowitz
(Technology)
Keith Harvey
(Technology)
Brian Pross
(Technology)
World Language
Betsabe Montoya
(Spanish)
Jeannine Simpson
(Spanish)
Robert Hendrick
(Italian)
Sandra Hnis
(Spanish)
Lindsay Pichichero
(French)
6-1
Robert Maggio
(Math)
Regina Dean
(Science)
Phyllis Flaum
(Special Ed)
Lorraine Radice
(English, TL)
Melanie Scott
(Social Studies)
6-2
Dina Callahan
(Special Ed)
Elizabeth Chimienti
(Science, TL)
Jessica Chmurzynski
(Special Education)
Kate Coners
(Math)
Gwen Panoff
(English, TL)
Leah Kalfin
(Social Studies)
6-3
Robert Gallopini
(Social Studies, TL)
Michael Lundwall
(Science)
Grace Parisi
(Math)
Debra Rabiner
(English, TL)
7-1
Nicole Vasheo  
(Special Ed)
Janna Arkow
(Special Ed)
Jillian Fernandez
(Math)
Lauren Behan
(English, TL)
Jill Cherlin
(Special Ed)
Christina Bryan
(Science)
Joseph Hoffman
(Social Studies, TL)
Meg Kalner
(Science, TL)
7-2
Jennifer McWilliams
(Math,TL)
Jessica Vetter
(English)
John P. Marr
(Social Studies)
7-3
Walter Kramme
(English, TL)
Kerri Rehnback
(Math, TL)
Special Education: Arkow, Cherlin, Vasheo
Science: Bryan, Kalner, Tobia
Social Studies: Marr, Cook, Hoffman
8-1
Susan Epstein
(Special Ed)
Michael Glasstein
(Science)
Dena Hopper
(English)
Tara Mele
(Math)
Bill Ramnarine
(Special Ed)
Dan Cook
(Social Studies)
8-2
Greg Cody
(Social Studies )
Nancy Connor
(English, TL)
James Stankard
(Social Studies)
Linda Weiss
(Special Ed)
Diana Mazzitelli
(Math, TL)
Alyssa Schramm
(Science)
8-3
Greg Cody
(Social Studies, TL)
Faithe Ferrante
(English, TL)
Nancy Josephs
(Science)
Bill Papetti
(Math)
Kerry McNichols
(Special Education)
Linda Weiss
(Special Ed)
APT
Lorraine Radice
Building Aides
Shakeina Green
Carolyn Sullivan
Bonnie India
(BA)
Richard Bogart
Anita Daniels
(PT)
Shakenya Moye
Doris Williams
Cafeteria
Eugenia Atsalis
Maureen Butler
Tomiann Jackson
Dragoslav Karadzic
Dularmatie Kistama
Maria Psilakis
Lucia Simicic
Maintenance
Michael Avila
Juan Ayala
Vincent Jacobs
Tyrone Perkins
José Rivera
Brenden Scully
(Head Custodian)
Edgardo Umanzor
Dragan Vujnovic
Math Counts
Kate Coners
Grace Parisi
Permanent Substitutes
Marie DiGiovanni  
Christina Kile  
Dayna Obidienzo  
Michael Santoro  
Teaching Assistants
Dayna D'Alessio
Jamie Arkow
Tara Brasch
(TA)
Linda Carls
Nicole Connelly
Dayna D'Alessio
DJ Dingle
Caroline Espinet
Suzanne Fenech
Cari Howell
Jenette Impagliazzo
Gariel Jacobs
Elaine Mango
Jamie McQuillan
Rita Miciotta
Runnie Myles
Susan Nagel
Charles O'Dowd
(TA)
Lisa Ochs
Margaret Red Cloud-Owen
Jane Ryan
(TA)
Amanda Silvers
Sherilyn Tabin
June Vinokur
Jykolyn White
Eydie Yarwood
Irene Zimmerman
Writer’s Workshop
Michelle Frank
(Writers Workshop)
Ronnie Destio